Lipno.cz-O Lipně-Vodní nádrž Lipno

Vodní nádrž Lipno

Na samém jihu Čech se rozkládá majestátní vodní nádrž Lipno, největší vodní plocha v České republice. Toto technické dílo je nejen největším vodním dílem Vltavské kaskády, ale také jedinečným místem plným historie, nádherné přírody a širokého spektra rekreačních možností. Obklopena krásou CHKO Šumava, Lipenská přehrada láká návštěvníky svými fascinujícími příběhy, které se pojí s její stavbou a s osudy obcí, které musely ustoupit jejímu vzniku. Ponořte se do světa Lipenské přehrady a objevte její historii, stavbu, využití vodní elektrárny a nespočet aktivit, které toto místo nabízí.

Co dělat a vidět na Lipně?
Lipno je největší vodní plocha v ČR

Lipenská přehrada: české moře na ploše 48,7 km²

Se svou rozlohou je nejen největším vodním dílem Vltavské kaskády, ale také vůbec největší vodní plochou České republiky. Jedná se nejen o technicky zajímavou stavbu, krásná je i okolní příroda. Nádrž téměř celá leží v CHKO Šumava a těsně tak sousedí i s územím národního parku stejného jména. Její historie je protkána osudy lidí i celých obcí, které musely stavbě ustoupit.

  • nadmořská výška: 725,6 metrů nad mořem

  • objem vody: 309,5 milionů m3

  • rozloha vodní nádrže: 48,7 km2

  • zatopená plocha: 4870 ha

  • maximální hloubka: 25 metrů (u hráze)

  • průměrná hloubka: 6,5 metrů

  • délka nádrže: 48 km (od Želnavy po hráz)

  • největší šířka: necelých 10 km (u Černé v Pošumaví)

Historie a výstavba přehrady

Plány výstavby vodní nádrže

Myšlenky na stavbu Lipenské přehrady zaznamenáme už v roce 1892, kdy inženýr Daniel navrhuje první systém přehradních nádrží v okolí Frymburku a Želnavy. K nápadu na stavbu vodního díla ho přivedly ničivé povodně v roce 1890, realizace ale ztroskotala na neochotě místních vlastníků půdy odprodat své pozemky.

Vodní nádrž Lipno

Podobná situace nastává také při povodních v roce 1920, v tuto dobu už vznikají i konkrétní plány na výstavbu přehrady, dílo ale opět nevznikne. Tentokrát se kromě majetkových nejasností stane překážkou pro stavbu druhá světová válka.

Obrat tak nastává až v roce 1946, kdy vodohospodářský odbor Ministerstva techniky vydává rozhodnutí o výstavbě Lipenské přehrady a stavba může být po více než padesáti letech od první myšlenky inženýra Daniela zahájena.

Výstavba přehrady

Stavba byla zahájena v roce 1952. Jednalo se na svou dobu o unikátní stavební projekt nejen svým rozsahem, ale také využitými technologiemi. Stavbě musely ustoupit nejen obrovské masy zeminy a skály, ale také lesy, lidská sídla i dopravní infrastruktura.

Na místě probíhaly práce vyhlubovací, ocelářské, betonářské a montážní. Přehrada byla napuštěna v roce 1958 a v roce 1959 začala fungovat také vodní elektrárna.

Zaniklá sídla a stavby při stavbě přehrady

Stavbě velkolepého díla muselo ustoupit mnoho lidských sídel a staveb. Pod hladinou přehrady zcela zmizelo více než deset obcí, spolu se silnicemi, železnicí, hřbitovy či doly. Další desítky obcí byli zatopeny částečně či přesunuty na jiná místa v blízkosti přehrady.

Část obyvatel zatopených obcí odešla ke svým příbuzným v jiných částech republiky, část tvořilo německé obyvatelstvo, které bylo po druhé světové válce odsunuto. V blízkosti přehrady byla také založena nová obec Lipno nad Vltavou, kam byli původní obyvatelé přesunuti. Místo původních chalup se zahradami či políčky na ně ale čekaly panelové domy.

Popis a zajímavosti

Parametry vodní plochy přehrady

Plocha Lipenské přehrady je 48,7 km² a jak už bylo zmíněno výše, jedná se o největší vodní plochu v České republice. Dlouhá je 42 km a v nejširším místě dosahuje necelých 10 km. S hloubkou až 25 m tak přehrada obsahuje těžko představitelných 309 502 000 m³ vody.

Hlavní parametry hráze lipenské přehrady

Sypaná hráz Lipenské přehrady se nachází nedaleko obce Lipno nad Vltavou v nadmořské výšce 728,62 m n.m. a je dlouhá 296 m a vysoká 25 m. Vede po ní veřejně přístupná silnice, která spojuje Lipno nad Vltavou s Vyšším Brodem.

Vodní elektrárna Lipno

Na Lipenské přehradě najdeme hned dvě elektrárny. Lipno I s dvěma Francisovými turbínami a s výkonem 120 MW slouží jako špičková elektrárna. Vltava zde nemá dostatečný průtok pro kontinuální zásobování elektrárny vodou, provoz tak běží pouze v časech elektrické špičky.

Vodní elektrárna Lipno

Níže po proudu byla zbudována vyrovnávací elektrárna Lipno II s výkonem 1,5 MW a jednou Kaplanovou turbínou.

Současné využití nádrže

Rekreace a sport

Nádrž a její okolí je rájem pro turisty, sportovní nadšence i profesionály. Na hladině Lipna si užijete tradiční i méně známé vodní sporty, jako jsou kanoe, jachting, windsurfing, paddleboarding či kiteboarding. Samozřejmostí je možnost koupání a užívání vodních atrakcí. Pod výpustí přehrady se nachází dráha na vodní slalom a na vlnách Vltavy tu můžete vyzkoušet i rafting či jízdu na kajaku. Lipno a jeho okolí pravidelně hostí mezinárodní soutěže ve vodních sportech.

Jachting a paddleboarding na Lipně

Na své si zde přijdou i ti, kdo vodě a vodním sportům neholdují. Okolím Lipna vede nespočet turistických cest a také řada cyklotras, z nichž nejvýznamnější je Lipenská magistrála dlouhá 58,5 km, která vás provede nejkrásnějšími místy pravého břehu přehrady a dovede vás až do Vyššího Brodu.

Ani v zimě se na Lipně nebudete nudit. Při vhodných teplotních podmínkách se po hladině přehrady projedete na ledních bruslích. Upravená bruslařská dráha Ledová magistrála se se svými 11 km délky může pyšnit titulem “nejdelší na světě”. V okolí Lipna se také lyžuje. Třeba ve Skiareálu Lipno, který kromě kvalitních sjezdovek nabízí spoustu zábavy a zážitků pro celou rodinu.

Energetika

Vodní elektrárny Lipno ILipno II umožňují ekologicky čistý a udržitelný způsob výroby elektrické energie. Jejich technologie dokáže rychle reagovat na aktuální potřebu a zásobuje celou oblast Lipenska.

Ochrana přírody a ekologie

Vodní nádrž Lipno se nachází na území CHKO Šumava a platí tu tedy zvýšený stupeň ochrany přírody. Obklopena je listnatými a smíšenými lesy. O jejich složení a původu, stejně jako o zvířatech, která je obývají, se dozvíte třeba na Stezce korunami stromů Lipno. Pod hladinou Lipna to také žije. Lipno je oblíbeným cílem všech rybářů, setkáte se tu nejen s kapry nebo štikami, ale také sumci, okouny nebo línem. Rozsáhlá vodní plocha významně ovlivňuje okolní krajinu, dodává vláhu rostlinám a poskytuje útočiště živočichům závislým na blízkosti vody.

Vodohospodářský význam

Už první myšlenky na stavbu Lipenské přehrady vycházely z potřeby ochránit lidská sídla kolem Vltavy před povodněmi a tuto funkci plní Lipno, stejně jako ostatní vodní díla Vltavské kaskády, dodnes. Svou roli sehrálo při všech velkých povodních v posledních desetiletích. Při neočekávaných povodních v roce 2002 zadržovalo vodu několik dní, pak však bylo třeba průtok zvýšit a velká voda tak města na Vltavě zasáhla ničivou silou. V roce 2006 však povodeň Lipno z větší části zadrželo, stejně jako při posledních velkých povodních v roce 2013.

Vodní doprava a plavby na Lipně

Silniční komunikace vedoucí po hrázi není zdaleka jedinou možností, jak se přemístit z jednoho břehu na druhý. Využít můžete také přívozy, které vedou napříč přes přehradu hned na čtyřech místech. Po délce přehrady si pak můžete užít plavbu parníkem mezi Lipnem nad Vltavou, Frymburkem a Horní Planou. Všechny lodní spoje jsou zpoplatněné a fungují sezónně. Po Lipně se také můžete projet s vlastním plavidlem, ať už se jedná o motorový člun nebo plachetnici.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: