Městys Frymburk ležící na malebném poloostrově nadchne cestovatele každého věku a povahy. Obklopené vodami Lipna a šumavskými vrcholky nabízí dechberoucí výhledy a krásné procházky po okolí. Fanoušci aktivního životního stylu ocení pestrou škálu (i netradičních) sportovních aktivit, které lze ve Frymburku provozovat, pohodáři si naopak vychutnají třeba kávu na náměstí a rodiny s dětmi potěší široká nabídka zajímavých atrakcí. V zimě i v létě, za každého počasí má Frymburk svým návštěvníkům co nabídnout.
Frymburk je celoročně oblíbená destinace citlivě kombinující turistický servis a infrastrukturu na nejvyšší úrovni s klidnějším rázem městečka s malebným náměstím a krásnou okolní přírodou.
Léto ve Frymburku se nese ve znamení všemožných vodních radovánek. Hlavní obecní pláž ve Frymburku leží pod základní školou a je z větší části travnatá, blíže k vodě se pak proměňuje v pláž písečnou.
Kromě koupání a opalování si mohou její návštěvníci zahrát pétanque, plážový volejbal nebo nohejbal, na děti čeká hřiště s rozmanitými atrakcemi. Přímo na pláži je také možné si zapůjčit loď (nabídka zahrnuje šlapadla, paddleboardy, plachetnice a další typy plavidel). Další pláže jsou pak pod hotelovým komplexem Wellness Frymburk, dále v kempech Vřesná a Frymburk, poměrně nedaleko se nachází ještě krásné pláže v Hrdoňově, Kovářově a na Větrníku, které můžete navštívit při některém z cyklovýletů.
Cykloturisté mají z Frymburku díky převozu na druhou stranu Lipna na Frýdavu k dispozici většinu z široké řady cyklotras v okolí Lipna a Šumavy. Tou nejoblíbenější je 15 km dlouhá Jezerní cyklostezka, která se vine okolo Lipna a celou dobu poskytuje výhled na Lipno. Stezka vede z Frymburku přes Lipno nad Vltavou až do Přední Výtoně, přičemž je možné si výlet prodloužit a po nepříliš rušné silnici dojet až do Frýdavy, odkud se dá přívozem dostat zpět do Frymburku, případně pokračovat dál po pravém břehu Lipna, třeba až do Nové Pece, nebo se vrátit zpět cyklopřevozem na Hrdoňov, nebo do Dolní Vltavice.
Cyklostezka Jezerní je vhodná i pro inline bruslení a úsek Frymburk – Lipno nad Vltavou je v noci osvětlený. Trasa není určená pouze zapáleným sportovcům – naopak poskytuje možnost pro pohodový výlet se zastávkami na koupání v zátokách či občerstvení. Po cestě se také nachází přehradní hráz s vodní elektrárnou a infocentrem.
Pěší turisté se můžou vydat na výšlap křížovou cestou na kopec Svatá Marta, z kterého se naskýtá krásný výhled na Frymburk a jeho široké okolí. V zimě je na Martě v provozu sjezdovka Skipark Frymburk s vlekem a největším dětským vyúkovým parkem na Lipně.
Západ slunce nad Frymburkem z kopce Marta
Spoustu legrace a dobrodružství nabídne malým i velkým návštěvníkům zábavní dětský park Médi Kubíka. Můžete si v něm vyzkoušet fotbalgolf nebo summertubing (jízda na nafukovacím člunu ve svažujícím se korytě), lákavou atrakcí je také vodní megaskluzavka s úctyhodnou délkou 85 m.
Součástí Parku Frymburk je dále Kubíkova naučná stezka, na níž se děti mohou potěšit se zvířátky v minizoo nebo si zadovádět v nízkém lanovém centru. Zábavní park také poskytuje zapůjčení terénních trojkolek, na kterých mohou zájemci sjet z kopce Marta.
V rámci zátoky pod parkem si můžete vyzkoušet také wakeboarding a vodní lyže na místním vleku.
Podzimní pohled na Frymburk z kopce Svatá Marta
Ani v zimě se ve Frymburku nebudete nudit, obzvlášť příznivci zimních sportů si zde budou připadat jako v ráji.
Pohled na Frymburk z kopce Marta v zimě
Na okraji městyse se rozkládá areál Skipark Frymburk, který je vhodný i pro začínající lyžaře a snowboardisty. Areál disponuje dvěma přehlednými sjezdovkami o délce přes 600 m a jeho součástí je i dětský park. V něm malí lyžaři najdou mírný výcvikový svah s pojízdnými koberci a dalším vybavením umožňujícím efektivní a zároveň zábavnou výuku lyžování a snowboardingu.
V lyžařské škole, kterou areál provozuje, působí certifikovaní instruktoři. Každý, kdo by si chtěl od lyží nebo snowboardu odpočinout, může vyzkoušet další zimní kratochvíle, jako jsou bobování, sáňkování nebo tubing.
Běžkaře potěší celkem až 43 km upravovaných běžeckých stop pro klasický styl i bruslení. Trasy vedou po lesích, loukách a část rovněž po zamrzlém lipenském jezeře. Nástupní místo ve Frymburku naleznete nedaleko fotbalového hřiště, jen pár metrů od parkoviště u hlavní silnice.
Z Frymburku na Svatoninu Lhotu vede také speciální trasa určená pro pěší, na procházku můžete vzít i svého pejska, ale pozor – pouze na vodítku.
Když to podmínky dovolí, vzniká v zimě na zamrzlé hladině Lipna bruslařská dráha Ledová magistrála. Při ideálních podmínkách propojuje obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou a nabízí možnost téměř 11 km dlouhé projížďky – v roce 2009 se dokonce zapsala do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší upravovaná dráha na přírodním ledě, předčila i dráhu v kanadské Ottawě.
Ledová magistrála je široká 8 metrů a je pravidelně upravována dobrovolníky. Pečlivě se také kontroluje tloušťka ledu. Bruslaři si tak mohou bez obav vychutnat jízdu i pohled na zamrzlou hladinu jezera obklopenou spící přírodou.
Ledová magistrála a Frymburk v pozadí
Také lyžaři si ve Frymburku přijdou na své. Přímo na kopci Marta totiž vyrostl Skipark Frymburk s lyžařskou školou a dětským parkem Médi Kubíka, který patří k největším na Šumavě. Dvě modré sjezdovky od kapličky Panny Marie Bolestné s nádherným výhledem na Frymburk a Lipno plně uspokojí všechny začínající a rekreační lyžaře.
Nad Frymburkem se vypíná kopec Marta, který nabízí výhled na malebný poloostrov pod ním, vodní hladinu i na některé šumavské vrcholy. Nahoru na kopec vede křížová cesta z konce 19. století se 14 zastaveními (kromě prvního a posledního jsou původní). Na vrcholku stojí zrestaurovaná kaple Panny Marie Bolestné.
Z Frymburku pravidelně odplouvá přívoz, který přepraví cestující (s kolem i vozidlem) na Frýdavu na druhém břehu Lipna. Odtud je možné vyrazit na pěší nebo cyklistický výlet do horské obce Svatý Tomáš (7 km od přívozu) a přilehlého Vítkova Hrádku. To je zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách a ve výšce 1053 m n. m. nabízí výhled do širého okolí (Lipno, Novohradské hory, za příhodného počasí i Alpy).
Co by byla návštěva Lipenska bez vyjížďky lodí? Je možné vydat se na hodinovou vyhlídkovou plavbu do Dolní Vltavice nebo Horní Plané a zpět do Frymburku (plavidlo odsud vyráží několikrát denně, lze se nalodit už v Lipně nad Vltavou), pro romantiky jsou ideální letní večerní plavby s živou hudbou a občerstvením. O prázdninách se rovněž konají plavby s dětským programem.
Milovníci vodního světa si užijí dvě zajímavé atrakce, které jsou součástí komplexu Wellness Hotelu Frymburk – akvárium Svět pod hladinou a největší aquapark v okolí Lipna. Obojí je přístupné všem, nejenom hostům hotelového komplexu.
Dětský svět v aquaparku Wellness Hotelu Frymburk (© hotelfrymburk.cz)
Aquapark Frymburk je rozlehlý komplex (jen celková vodní plocha činí 850 m2) vnitřních i venkovních bazénů, saun, vířivek a dalších vodních atrakcí. Na své si tu přijdou milovníci poklidného odpočinku, kteří si mohou vyzkoušet perličková lůžka či hydromasážní trysky, ale také fanoušci adrenalinu (divoká řeka) či zapálení plavci.
Zkrátka nepřijdou ani zájemci o tradiční saunové ceremoniály vedené zkušenými mistry. Velké vyžití nabízí aquapark také pro děti, na které čeká spousta zábavy v barevném Dětském vodním světě o rozloze 270 m2.
Svět pod hladinou (© hotelfrymburk.cz)
Expozice Svět pod hladinou obsahuje sladkovodní nádrže i akvária s mořskou vodou, ve kterých lze spatřit vodní tvory z celého světa: kromě ryb obývajících české vody se můžete těšit třeba na pestrobarevné rybky korálových útesů, žraloky, murény, piraně nebo na amazonské rejnoky.
Akvárium nabízí také speciální nádrž s rybami, které si děti mohou bezprostředně nakrmit, sbírku zajímavých exponátů (např. fosilní zuby vyhynulého obra megalodona nebo velrybí čelist) a možnost setkání s velkým bílým žralokem prostřednictvím virtuální reality. Všechny venkovní bazény včetně toho dětského jsou celoročně vyhřívány.
Frymburk (Friedberg) vznikl na obchodní cestě spojující Horní Rakousko a Čechy, jako trhové městečko s plátenickou tradicí. Dlouho před napuštěním lipenské nádrže zde byl most přes řeku Vltavu, která zde začínala opouštět rozlehlé koryto Vltavské brázdy. První písemná zmínka o tehdejší osadě pochází z roku 1270. Vznik samotné obce se datuje do roku 1277, kdy byl vystavěn gotický kostel sv. Bartoloměje. Statut městečka získal Frymburk v roce 1379.
Býval zde významný přechod přes řeku Vltavu, který bylo nutno chránit. Odtud i jméno Frymburk, tj. hrad k ochraně míru a bezpečnosti. Charakter náměstí naznačuje, že zde bývalo tržiště, které přispělo k rozvoji řemesel. Nejvýznačnějších úspěchů dosáhl obchodnický rod Greiplů, který vyvážel frymburské plátno přes přístav Terst i do zámoří. Od 16. století zde byl také městský pivovar. V 19. století patřil Frymburk k vůbec nejlidnatějším obcím oblasti, v roce 1869 je zde uváděno 4 466 obyvatel.
Frymburk přibližně v roce 1950
Dominantu městyse je farní kostel svatého Bartoloměje, který byl vystavěn v roce 1277, dnešní štíhlá věžní špice je z roku 1870. Před kostelem je pomník 54 padlým frymburským občanům v 1. světové válce. V blízkosti kostela stojí stará škola, patří k nejstarším v jižních Čechách, neboť se již v roce 1474 připomíná její první kantor. Ve staré škole působil celých 52 let učitel, varhaník a církevní skladatel Jan Nepomuk Vojtěch Maxant, jenž zde mimo jiné učil frymburského rodáka a pozdějšího profesora vídeňské konzervatoře Šimona Sechtera. Na budově školy visí Maxantova pamětní deska. Frymburk je také rodištěm Andrease von Baumgartnera, profesora fyziky a ministra rakouské vlády. Za svou láskou Fanny Greiplovou do Frymburku jezdíval za svých studentských let spisovatel Adalbert Stifter.
Příjemným místem s jedinečnou atmosférou je frymburské náměstí. To je centrem Frymburku již od třináctého století.
Náměstí vévodí mohutně vzrostlé stromy vysázené na jeho středu, po obvodu je lemováno kavárnami, restauracemi a cukrárnami s možností posezení uvnitř i na zahrádce. Mimo jiné zde stojí frymburské muzeum připomínající minulost oblasti a pomník spisovatele Adalberta Stiftera. Náměstí je střeženo soškou trpaslíka, který podle místních pověstí napomíná příliš hlučné noční chodce. Pro svou malebnost je ideálním místem pro kratší procházku či příjemné posezení.
Na náměstí v parku najdeme další památky na starou dobu, ty pocházejí z 16. až 17.století. Kamennými plotnami byl koncem 16. století vydlážděn umělý potok, který napájí vodou místní kašnu. Kašna je kamenná a na jejím boku je vytesán rok 1676 a pětilistá růže Rožmberků. V parku na náměstí stojí mimojiné pranýř, mariánský sloup a bronzový reliéf Adalberta Stiftera. V roce 1856 bylo historické náměstí zcela zničeno, příčinou byl požár.
Pod správu Frymburka spadají okolní osady - Blatná, Frýdava, Hrdoňov, Hruštice, Kovářov, Lojzovy Paseky, Milná, Posudov.
Hotely, penziony, chaty a chalupy, apartmány a kempy ve Frymburku s možností přímé rezervace najdete pohodlně v našem katalogu ubytování - ubytování Frymburk nebo na webu UbytováníFrymburk.cz.
Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách: