Svatý Tomáš je naprostým právem označován za jedno z nejhezčích míst v okolí Lipna. Jeho unikátní poloha 995 metrů nad mořem spolu s unikátní historií a okolní přírodou z něj dělá horskou vesničku podobnou těm v Alpách. Těm Alpám, které můžete ze Svatého Tomáše při dobré viditelnosti spatřit v plné parádě.
Idylická horská osada Svatý Tomáš se nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava a je součástí Přední Výtoně na pravém břehu Lipna. Dříve vesnička sloužila jako důležitá spojka jižních Čech s hornorakouskou oblastí Mühlviertel.
Historie vesničky Svatý Tomáš sahá pravděpodobně až do 13. století. V té době byl pod Vítkovým kamenem postaven gotický kostel, za nímž přijížděli poutníci z dalekého okolí. Na místě se jim zalíbilo natolik, že začali stavět první domky, jejichž množství se pomalu rozrůstalo, a daly vzniknout osadě, která získala název od kostela. Osada Svatého Tomáše.
Historická fotka obce Svatý Tomáš, autor Josef Seidel
První zmínku o osadě Svatý Tomáš nalezneme již v roce 1522, ale i na konci 18. století bychom zde viděli maximálně tři domy, pastviny a políčka. Na sklonku 19. století se počet domů rozrostl na 27 s 155 obyvateli. O dvacet let později bychom již mohli navštívit domů 29 a za dalších jedenáct let dosáhl počet obyvatel čísla 161. Obyvatel českého původu však bylo jen pět. Drtivou většinu tvořili Němci. Ačkoliv domů bylo poskrovnu, na hostincích se nešetřilo, byly zde hned tři. Samozřejmě místní nebyli živeni jen pivem, v osadě fungovaly dvě trafiky, truhlářská dílna, obchod se smíšeným zbožím a obuvnictví.
Kvůli převaze německých obyvatel postihl vesničku podobný osud jako většinu příhraničních oblastí. Před vystěhováním obyvatel v roce 1945 žilo v osadě na 193 obyvatel a nechybělo několik velkých kamenných domů, lovecký zámek a škola. Po odchodu byly domy zbořeny a vesničku obsadila roku 1950 vojenská jednotka a budovy byly nahrazeny kasárny a ubytováním pro důstojníky. Sídlila zde Pohraniční stráž a na Vítkově hrádku byla zřízena letecká pozorovatelna, která hlídala nebeský prostor až do roku 1990. Dnes je obec krásnou zastávkou při pobytu u Lipenské vodní nádrže.
Kromě krásných přírodních scenérií láká vesnička Svatý Tomáš na zříceninu hradu Vítkův kámen, která leží 300 metrů od osady, kostel Božího těla, bývalý lovecký zámeček a na nádherné výhledy.
Vítkův hrádek se může pochlubit hned dvěma prvenstvími. Je nejvýše položeným hradem v Čechách, ve výšce 1053 metrů nad mořem, a je zde největší zachovalá obytná věž Donjon o rozměrech 17,5x14m. Hrad sehrál i důležitou historickou úlohu, když v něm byl v roce 1394 po jeden den vězněn Václav IV.
Založen byl v polovině 13. století Vítkem z Krumlova a sloužil jako správní středisko a strážce obchodní cesty z Rakous do Čech. Na začátku 14. století přešel do rukou Rožmberků a o tři století později ho Petr Vok prodal císaři Rudolfu II. O dvě desítky let poté ho získali Eggenbergové, po jejich vymření hrad zdědili Schwarzenbergové, až do vystěhování obyvatel 1945. Jak jsme psali, v druhé polovině 20. století sloužil jako hláska protivzdušné obrany. V bídném stavu byl předán obci Přední Výtoň.
Na Vítkově hrádku se můžete kochat bezkonkurenčním výhledem na Lipno
Správy Vítkova kamene se ujal Spolek přátel Vítkova Hrádku, který po mnoha průzkumech a měřeních zahájil záchranné akce, jako zabezpečení statiky věže Donjon, vstupní části a bastionů. Následovala rozsáhlá rekonstrukce zdiva a vestavění vyhlídkové plošiny. Opravy hradeb byly dokončeny mezi lety 2005 a 2006. Současným cílem spolku je vytvoření galerie v bývalé konírně ze života na hranicích.
Vítkův hrádek můžete navštívit celoročně (sledujte provozní dobu), vstupné na vyhlídkovou věž je zpoplatněno. Na hrádku se také často konají kulturní akce.
Gotický kostel, někdy označován jako kostel Svatého Tomáše, byl založen roku 1348 Petrem I. z Rožmberka. Na počátku 16. století prošel kostel pozdně gotickou přestavbou, pochlubit se mohl třeba novou klenbou. Za vlády Josefa II. byl uzavřen a v roce 1874, po otevření, musel být opraven a znovu vysvěcen. Během druhé světové války však při něm stálo štěstí, neboť přežil jako jediná církevní stavba v okolí. Zvládl i poválečný pobyt armády, která si z něj vytvořila skladiště a vybavení zanechala v katastrofickém stavu. Roku 1997 byl za pomoci německých rodáků zrekonstruován a opět vysvěcen. Poslední neděli v měsíci se v něm konají bohoslužby.
Kostel Božího těla na Svatém Tomáši
Teprve před několika lety, kdy do kostela zatékalo, a omítka opadávala, byla objevena nástěnná malba ze 14. století zobrazující Pannu Marii s Ježíškem a Tři krále. V kostele měl být i obraz svatého Tomáše, kterému poutníci přisuzovali zázračnou moc. V předvečer svátku Tomáše prý přicházeli do kostela všichni mrtví tohoto jména a prosili Boha o odpuštění. Obraz se však zřejmě ztratil během stěhování vybavení do svatyní v okolí, když byl kostel na příkaz Josefa II. uzavřen.
Kdybyste na místo dorazili v roce 1722, objevili byste zchátralou myslivnu, kterou v roce 1766 nahradila nová. Lovecký zámeček ve švýcarském stylu stavitele Antona Jaksche byl postaven až v letech 1868 až 1870. Stavba sloužila hlavně majitelům panství a jejich hostům jako ubytování. V přízemí byste mohli navštívit nadlesní a adjunkty správy revíru Sv. Tomáše. V čase lovů zde pak pobývali i Schwarzenbergové. Myslivna si honosným vyzdobením vydobyla označení Lovecký zámeček. Přízemí bylo z kamene, patro ze dřeva a objekt doplňovala stodola a dřevník.
Současná podoba zámečku - Hotel Svatý Tomáš
Po druhé světové válce byl zámeček předán do rukou správy Státních lesů, která se o něj příliš nestarala, a v roce 1990 za tajemných okolností vyhořel. Mezi roky 2003 až 2005 byl zámeček velmi zdařile zrekonstruován a nyní slouží jako restaurace a luxusní hotel Svatý Tomáš. Objekt se dokonce dostal na seznam národních kulturních památek ministerstva kultury ČR.
Jestliže vás nezajímá historie, určitě vás nadchnou překrásné výhledy, zejména z Vítkova kamene, který nabízí pohled na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za příznivého počasí také na Alpy v Rakousku.
Výhled na Alpy z Vítkova hrádku
Za výstup/výšlap na Svatý Tomáš se můžete odměnit v jedné ze dvou místních vyhlášených restaurací - v Hájovně a v Hotelu Svatý Tomáš. Obě patří k nejlepším na Lipně a Lipno.cz jejich návštěvu rozhodně doporučuje.
Všechny cesty autem, pěšky i na kole vedou na Svatý Tomáš.
Autem, pěšky i na kole můžete využít převoz z Frymburku na Frýdavu, odkud je to na Svatý Tomáš 7 km do kopce krásnou šumavskou přírodou, nebo Lipno objet po Jezerní cyklostezce (případně silnici) na hráz směr Přední Výtoň, pokračovat na Frýdavu a na Svatý Tomáš. Případně se na Svatý Tomáš dostanete "od Rakouska" z Pasečné i po pravém břehu od převozu z Dolní Vltavice na Kyselov.
Trasa na Svatý Tomáš je jedním z nejhezčích cyklovýletů na Lipně - Lipno.cz/volny-cas/cyklistika/kolem-lipna-na-vitkuv-hradek.
Použité zdroje:
http://www.vitkuvhradek.cz/o-vitkove-hradku.html
http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1444531
https://www.hrady.cz/zamek-svaty-tomas
http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1444541
http://www.toulkypocechach.com/lokalita.php?interni_nazev=svtomas
Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách: